آموزش، فرهنگ است. فرهنگ، کیستی است.

یادگیری مبتنی بر مغز

نویسنده :محرم آقازاده
تاریخ:پنجشنبه 21 اردیبهشت 1391-11:31 ق.ظ

پژوهشگران مغز و متخصصان آموزش و پرورش ، هر كدام بنا به درك ضرورت بهینه سازی آموزش در محیط های رسمی مدرسه ای و برون مدرسه ای ، توجه ویژه ای به كار كرد مغز و نقش آن در یادگیری داشته اند. هم گرایی پژوهشگران درباره ی موضوع واحدی چون ً یادگیری  ً ، سبب شد نظریه ی یادگیری نوینی در میان انواع نظریه های مربوط به یادگیری ، جلوه گر شوند.  

نظریه ی جدید یادگیری بر مبنای ساختار و كاركرد مغز بنا شده است.

باور بر این بوده است كه هر كسی توانای یادگیری را دارد و البته این واقعیتی است. با وجود این ، آموزش و پرورش سنتی راهكارهایی را پیش می گیرد كه موانعی جدی برای یادگیری ایجاد می كنند، محیط های پر تنش، اضطراب آفرین و .... كه در فضای آموزش و پرورش سنتی نمایانند، از عوامل محدود كننده ی یادگیری به حساب می آیند.

 در این مقاله، ابتدا واقعیت هایی در باره ی مغز ارائه می شود، سپس تكنیك های یادگیری مبتنی بر مغز معرفی می شوند. یافته های پژوهشگران نشان می دهد كه :

 ·        مغز هر انسان سالم دارای یك تریلیون سلول است كه صد بیلیون از آن ها، سلول ها یا نرون های فعالند، و 900 بیلیون دیگر سلول هایی عصبی هستند كه به تغذیه سلول های فعال می پردازند.

 

·        هر كدام از سلول های فعال مغز قادر است 20 دندریت تولید كند و رشد دهد. دندریت ها مانند شاخه های یك درخت هستند. اطلاعات در دندریت ها ذخیره می شوند.

 ·        مغز یك نوزاد ارتباطات نرونی مربوط به یادگیری را با سرعتی بیش از 3 بیلیون ارتباط در ثانیه، برقرار می سازد. این ارتباطات كلید اصلی توان مغزی به شمار می آیند.

 ·        مغز هر شخصی از 4 مغز كوچك تر تشكیل شده است كه عبارتند از: مغز عزیزی،مغز هیجانی، مغز توازن بخش ، و قشر مغزی بسیار پخته و نضج یافته .

 

·        قشر مغز خود دارای دو بخش است : بخش چپ كه به  ً مغز تحصیلی ً یا آكادمیك و بخش راست كه به ً مغز خلاق ً معروف اند.

 

·        دو بخش اصلی مغز با دو نیم كره ی مغزی ، به وسیله ی جسمی پینه ای به یكدیگر متصل شده اند. از طریق همین جسم پینه ای است كه میلیون ها پیام در هر ثانیه بین دو نیم كره ی مغزی مبادله می شوند. استفاده ی زیاد از دو نیم كره ی مغز سبب تسهیل در یادگیری می شود.

 ·        هر مغزی  ً مراكز هوشی ً گوناگونی دارد. شخص می تواند  ً هوش های چند گانه  اش ً  را پرورش دهد و بر توانمندی های طبیعی اش بیفزاید.

 

·        هر مغز دست كم بر اساس دو طول موج متفاوت عمل می كند. یكی از این طول موج ها طول موج بلند  ً بتا ً نام دارد كه هنگام بهره گیری از اطلاعات پیشین نظیر : راندن اتومبیل و سخن گفتن به كار می افتد. یكی دیگر طول موج  ً آلفا ً  است كه بر خلاف طول موج بلند بتا ، هنگام یادگیری های سریع اطلاعات ، فعال می شود. طول موج آلفا را، طول موج  ً ارامش هشیار  ً هم می نامند.

  سه روش آموزش مبتنی بر  ً یادگیری مغز محور  ً عبارتند از :

 

1.   غوطه ور سازی هم خوان :  در این روش محیط یادگیری به گونه ای طراحی می شود كه یادگیرندگان در تجارب آموزشی تدارك دیده شده، غوطه بخورند. چنین شرایطی را شرایط غنی یادگیری هم می نامند.

 2.   آرامیدگی هشیار: در روش حاضر ترس یادگیرنده را از بین می برند و او را ترغیب می كنند، اطلاعات دریافتی را درونی سازی می كند.

 3.   پردازش فعال : در این روش آموزشی ، به یادگیرنده فرصت می دهند اطلاعات دریافتی اش را تثبیت كند و به درون سازی آن ها بپردازد.

 حیطه ی اثر گذاری یادگیری مبتنی بر مغز در آموزش و پرورش

 یادگیری مبتنی بر مغز، اساساً سه بخش عمده ی آموزش و پرورش را تحت تاثیر قرار می دهد. این سه بخش عبارت اند از :  ً برنامه ی درسی ً  ، ً آموزش ً  و ً ارزشیابی ً .

 

نتایج كاربردی

 1.       برنامه ی درسی : معلمان باید فرایند یادگیری دانش آموزان را بر اساس علایق آنان طراحی كنند و محتوای برنامه ی درسی را با زندگی فردی و اجتماعی آنان پیوند دهند.

 2.       آموزش : معلمان باید به دانش آموزان فرصت دهند، به صورت گروهی و از طریق همیاری به یادگیری بپردازند و از یادگیری های پیرامونی خود نیز استفاده كنند. معلم آگاه به اصول یادگیری مبتنی بر مغز، می داند كه یادگیری فقط در كلاس درس اتفاق نمی افتد. از این رو، می كوشد دانش آموزان را به فراگیری از محیط بیرون از كلاس نیز تشویق كند. با توجه به این اصل ، دانش آموزان مسئولیت یادگیری خویش را به عهده می گیرند و سطح فرایند های یادگیری خود را ارتقاء دهند.

 3.       ارزشیابی : ارزیابی و سنجشی كه از دانش آموز به عمل می آید، باید به او فرصت دهد، سبك های یادگیری و ترجیحات خود را شناسایی كند و از این رهگذر به اصلاح یا تقویت سبك های یادگیریش بپردازند. 
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Admin Logo
themebox Logoشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات